Amerika Eğitim Vizesi

ABD’de eğitim almak isteyen her vatandaşın alması gereken vize amerika eğitim vizesidir. Amerika’da eğitim aldığı süre zarfında bu vize ile kalabilmektedir.  Bu vizeyi alabilmek için Amerika da bulunan bir eğitim kurumunun Amerika’da yetkili makama başvuru yaparak sizler için I-20 belgesi alması zorunluluğu bulunmaktadır. I-20 belgesi olmadan Amerika Eğitim vizesi alma ihtimali yoktur. Bununla birlikte bazı kısa süreli eğitimlerde Amerika Öğrenci Vizesi almak zorunda değildir. ABD B2 ziyaretçi vizesi ile de bu eğitimler alınabilmektedir. Amerika Ziyaretçi vizesi sekmesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Amerika Öğrenci vizesindeki en güncel bilgileri Amerika Vize Uzmanı’nı arayarak alabilirsiniz. En güncel evrak listesi tarafınıza uzmanımız tarafından ulaştırılacaktır. Amerika Vize Uzmanına bilgi@amerikavizeuzmani.com veya 05459092210 numaralarından ulaşabilirsiniz. @amerikavizeuzmani instagram sayfasından da ayrıntılı bilgilendirmelerimize ulaşabilirsiniz.

Eğitim Vizesi Türleri Nedir?

Eğitim vizesi Amerika Birleşik Devletlerinde  iki türe ayrılmaktadır. Bunlar Amerika F1 öğrenci vizesi ve Amerika M1 Mesleki Eğitim Vizesidir. Amerika F1 Öğrenci vizesi ile dil eğitimi, lise eğitimi, lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi, doktora eğitimi ve bazı sertifika eğitimlerine gidebilirsiniz. Amerika M1 Mesleki Eğitim vizesi ile de meslek için gerekli olan eğitimlerine gitme hakkınız bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak tiyatro eğitimi, pilotaj eğitimlerini örnek gösterebiliriz. 

Eğitim Vizesi Gerekli Evrak Listesi

Devamını Oku

Amerika Eğitim Vizesi
Amerika Eğitim Vizesi

Öğrenci Vizesi Türleri

Amerika F1 Öğrenci Vizesi

ABD’de dil eğitimi, lise eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi ayrıca sertifika eğitimi almak isteyen kişilerin aldığı vize türüdür. 

Amerika F2 Öğrenci vizesinin Eşi ve Çocuğu

ABD F1 öğrenci Vizesi alan kişinin eşi ve 21 yaşının altındaki çocuğunu da yanında götürmesi için Amerika F2 vizesi alınması gerekmektedir. 

Amerika M1 Mesleki Eğitim Vizesi

ABD’ye mesleki eğitim almak için giden kişilerin alması gerektiği vize Amerika M1 Mesleki Eğitim Vizesidir.

Amerika M2 Mesleki Eğitim Vizesinin Eşi ve Çocuğu

ABD M1 öğrenci Vizesi alan kişinin eşi ve 21 yaşının altındaki çocuğunu da yanında götürmesi için Amerika M2 vizesi alınması gerekmektedir. 

I-20 Belgesi Nedir?

Amerika da eğitim görmek isteyen kişilerin eğitim kurumları tarafından kayıt yaptırdıktan sonra aldıkları belgeye I-20 belgesi denilmektedir.

SEVIS ödemesi nedir?

I-20 belgesi için devlete ödenen harca sevis ödemesi denmektedir. 

Sık Sorulan Sorular

Amerika da lise,üniversite ve daha üst bir eğitim almak isteyenler ve dil okuluna gitmek isteyen herkes Amerika Öğrenci vizesine başvuru yapabilir.

Resmi olarak böyle bir sınır yoktur. Ama konsolosluk görüşmesine gittiğiniz zaman konsolosluk sizin eğitim için uygun olup olmadığına değerlendirip ona göre vizenizi onaylayacaktır.

Genel olarak Amerika ya eğitim için gidecek kişilerin sponsor ile başvuru yapmasını gerekmektedir. Bu sponsorun da genel olarak birinci derece akrabanızın olmasını ön görmekteyiz. Kısa süreli eğitim vizelerinde birikimleriniz ile de sponsorsuz başvuru yapmak mümkündür. Bu durumu uzmanımız ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Malesef sevis ödemesi geri ödemesi olmayan bir ödemedir. Bu yüzden sevis ödemesini randevunuza en geç 3 gün kala ödemelisiniz. 

I-20 belgenizi Amerika da uzatabilirsiniz. Okulla konuşarak eğitiminize devam edebilirsiniz. Sizlere en büyük tavsiyemiz Sevis numaranızın değiştirmeden uzatma işlemi yaptırmalısınız.