Amerika Çalışma Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak çalışmak isteyenlerin mutlaka bir çalışma vizesi almak için 2021 Amerika çalışma vizesi başvurusu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Geçici çalışma vizeleri, mevsimlik çalışma vizeleri, değişim programı çalışma vizeleri ve sürekli çalışma vizeleri gibi ABD’de çalışmak isteyen Türk vatandaşları için birçok çalışma vizesi mevcuttur.

Uygun olduğunuz vize türü yaptığınız iş türüne, ABD’de iş ilişkisi kuracağınız işverene ya da uyruğunuza göre değişiklik gösterebilmektedir. Çalışma vizesi, sizin (ve bazı durumlarda ailenizin) ABD’de yaşamasını, çalışmasını ve gerekli koşullar sağlandığı takdirde kalıcı bir ikamet sahibi olmanızı sağlayabilir.

Geçici çalışma vizeleri ABD’ye belirli bir süre boyunca istihdam için gitmek isteyen ve kalıcı sayılmayan kişiler içindir. Başvuru sahibi Amerika’da göçmen olmayan bir vize ile geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibinin yapacağı iş türüne dayanarak belirli bir Geçici Çalışma Vizesine ihtiyaç duyar.

Amerika’da sürekli çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü ise E Amerika Ticaretçi ve Yatırımcı Vizesi’dir. E vizesine başvurmak için başvuranın bulunduğu ülke ile Amerika arasında karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmaları olması gerekmektedir. ABD E vizelerinden birine başvuracak olan kişinin, durumuna göre önce göçmenlik bürosuna ya da Amerika Konsolosluğu’na başvurması gerekir. E1 Ticaretçi Vizesi ve E2 Yatırımcı vizesi sahibinin eşleri de bu vizelere bağlı olarak vize başvurusunda bulunabilir, vizeleri kabul edildiği takdirde ABD’de çalışmak üzere bir çalışma izni alabilirler. 

Amerika Çalışma Vizesi
Amerika çalışma Vizesi

Amerika Çalışma Vize Kategorileri

(H, L, O, P, Q, R)- Geçici Çalışma veya Staj Vizesi

Geçici işçi vizeleri, belirli bir süre boyunca çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen kişiler içindir.

E1/E2 Tüccar ve Yatırımcı Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde antlaşmaya dayalı ticaret veya yatırım yapma hakkına sahip, anlaşmalı ülkelerdeki kalifiye şirketlerin yöneticileri, yöneticileri ve temel çalışanları için.

I- Basın Mensubu ve Gazeteciler Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmaya giden yabancı medya, basın ve radyo üyeleri için verilen vize türüdür. 

Sık Sorulan Sorular

Amerika Çalışma Vizesi Hakkında bizlere sorulan soruları sizler için derledik. Sizinde bir sorunuz varsa bizlere yukarıdaki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Amerika’da nitelikli bir işte çalışmak için üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Amerikada bir firma sizlere sponsor olmadan malesef çalışma imkanınız yoktur. Ayrıntılı bilgi için lütfen uzmanımızı arayınız.

Evet, Amerika Birleşik Devletlerinde çalışmak isteyen yabancılar ABD de bulunan bir şirketten iş sözleşmesi alması gerekmektedir. Bu sözleşme USCIS onaylı olmalıdır.

USCIS yani Amerika göçmenlik ofisi tarafından verilen çalışma onayıdır. Çalışma istediğiniz firma sizler adına başvuru yapması gerekmektedir. Bu belgede sizlerin ne kadar süreli ve nerede çalışacağınız açıkca yazmaktadır. I797 onayı olmadan amerika çalışma vizesi başvurusu yapamazsınız.

Amerika Çalışma vizelerinde hazırlanması gereken evraklar Amerika E yatırımcı vizesi hariç çok fazla değildir. Hatta banka hesap dökümü bile sunmayabilirsiniz. 

Tam bir çalışma vizesi değildir. Ama 4 aylık kısa bir çalışma iznine izin vermektedir. Staj olarak düşünmek daha doğru olacaktır.